Doradca kredytowy jest wykwalifikowanym specjalistą w zakresie finansów. Dowiedz się, jakie korzyści możesz osiągnąć korzystając z usług doradcy kredytowego i na czym polega jego praca.
Doradca kredytowy to specjalista ds. finansów, którego pomoc w wielu sytuacjach może się okazać na wagę złota. Zanim jednak udamy się do biura doradcy, warto wiedzieć, czego możemy się spodziewać i w jakich sprawach pomoże nam doradca kredytowy.
Kim właściwie jest doradca kredytowy?
Doradca kredytowy to według najprostszej definicji specjalista zajmujący się rynkiem produktów kredytowych oraz pożyczkowych. Specjalista taki pełni funkcję zarówno doradczą, jak też w określonych wypadkach może być pośrednikiem lub negocjatorem. Zakres potencjalnych kompetencji doradcy kredytowego jest szeroki a sposób działania w konkretnej sprawie zależy po prostu od sytuacji klienta oraz jego predyspozycji.
Rolą doradcy może więc ograniczyć się do analizy naszej sytuacji finansowej oraz wskazania nam najbardziej korzystnych z perspektywy naszego profilu ofert kredytowych. Doradca kredytowy może jednak również negocjować w naszym imieniu np. warunki kredytu hipotecznego, kredytu konsolidacyjnego czy też restrukturyzacji zadłużenia.
W tym ostatnim wypadku korzystanie z usług specjalisty jest szczególnie polecane, ponieważ sam fakt zaangażowania doradcy jest dla banku wyraźnym sygnałem, iż klient poważnie i rzetelnie podchodzi do sytuacji, co najczęściej ma korzystne przełożenie na efekty negocjacji.
Jeśli poszukujesz sprawdzonego doradcy finansowego, a pod hasłem „doradca kredytowy Warszawa” ciężko znaleźć sprawdzony wynik, koniecznie zapoznaj się z ofertą biura doradztwa kredytowego AFFINANCE. Zespół specjalistów poradzi sobie z pozyskiwaniem finansowania nawet w najtrudniejszych przypadkach.
Jaką wiedzę posiada doradca kredytowy?
Doradca kredytowy zawsze jest osobą posiadającą specjalistyczne wykształcenie z dziedziny finansów i ekonomii. Bardzo często jednak doradcy to byli analitycy bankowi lub pracownicy innych ważnych sektorów. Wiedza nabyta w trakcie wcześniejszej pracy umożliwia im doskonałe rozeznanie w realiach rynku kredytowego. Mówiąc prościej, informacje posiadane przez dobrego doradcę znacząco przekraczają to, co możemy znaleźć nie tylko w internecie, ale nawet w podręcznikach do ekonomii.
Wiedza pozostająca do dyspozycji doradcy ds. kredytów i pożyczek dotyczy np. modeli scoringu kredytowego realizowanych przez poszczególne banki, sposobów oceny ryzyka kredytowego czy też wreszcie samej praktyki bankowej, a więc przykładowo podejścia analityków bankowych do konkretnych spraw i sytuacji.
Doradca kredytowy zna ponadto techniki negocjacyjne oraz doskonale wie, jaką argumentacją oraz w jaki sposób należy się posłużyć w konkretnym przypadku.
Doradca kredytowy: dlaczego warto korzystać z jego usług?
Była już mowa o tym, że doradca kredytowy posiada dokładną wiedzę chociażby w zakresie modeli scoringowych realizowanych przez poszczególne banki. Wiedza taka pozostaje natomiast niedostępna zarówno dla zwykłego klienta, jak też statystycznego ekonomisty.
Dlaczego jednak jest to tak ważne? Banki nie udostępniają informacji na temat tego rodzaju kwestii. Tymczasem np. modele scoringu kredytowego mogą znacząco różnić się w zależności od danego banku. To z kolei może mieć wydatny wpływ między innymi na decyzję o przyznaniu lub odmowie kredytu a także warunki przedstawionej oferty. Niektóre banki prowadzą np. bardziej zachowawczą politykę kredytową, kładąc nacisk przede wszystkim na status zatrudnienia kredytobiorcy oraz inne „twarde” faktory”.
W przypadku natomiast innych banków relatywnie większą rolę mogą odgrywać faktory „miękkie”, jak dla przykładu perspektywy branży w jakiej pracuje klient, posiadane wykształcenie czy możliwość przekwalifikowania się.
To właśnie dla tej przyczyny ten sam konsument może otrzymać dwie znacznie różniące się oferty kredytów w dwóch różnych bankach. Zadaniem doradcy kredytowego jest dokładna analiza naszego profilu a następnie wskazanie nam tych ofert, które są najlepiej dostosowane do naszych predyspozycji.
Ponadto, doradca kredytowy jest również kompetentny do analizy zapisów umowy przedstawionej nam przez bank. Dowiemy się również, co oznaczają konkretne punkty owej umowy oraz jakie jest ich znaczenie praktyczne. Ponadto, specjalista zna także praktykę działań konkretnych banków, co oznacza, że będzie nam w stanie udzielić również takich informacji, które nie wynikają z samego dokumentu.
Ile kosztuje doradca kredytowy?
Koszty usług doradcy kredytowego będą zależeć od wielu czynników. Pierwszy z nich to po prostu miasto oraz renoma danego specjalisty. Kolejna kwestia dotyczy sposobu naliczania opłat.
Standardowo doradca kredytowy będzie pobierać określoną prowizję potrącaną od kwoty uzyskanego przez nas kredytu.
Najczęściej wysokość takiej prowizji zaczyna się od pułapu 2-3%. Czy to dużo? Na pierwszy rzut oka: tak. Należy jednak pamiętać, że w niektórych wypadkach pomoc doradcy pozwoli nam znaleźć ofertę nawet o kilkanaście procent tańszą, niż ta, z której skorzystalibyśmy działając całkowicie samodzielnie. W innym wariancie doradca pobiera stałą, niezmienną opłatę za poszczególne czynności, jak np. analiza naszej zdolności kredytowej i wskazanie najlepszych ofert, reprezentowanie nas w rozmowach z bankiem itd. Co oczywiste, przed rozpoczęciem współpracy należy zapytać doradcę o kwestię kosztów jego usług.