Czujnik gazu – jak i kiedy się w niego wyposażyć?

0

Czujnik gazu to jest urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Czujniki gazu pozwalają nam zadbać o nasze bezpieczeństwo. Ulatniający się gaz może doprowadzić do wybuchu, ponadto jest szkodliwy dla naszego zdrowia.

Czujnik gazu to jest urządzenie, którego zadaniem jest wykrycie ulatniającego się gazu. Choć coraz częściej czujniki gazu pojawiają się w naszych mieszkaniach – głównie za sprawą ingerencji spółdzielni mieszkaniowych – to wielu z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważną rolę odgrywają. Dzięki czujnikom gazu możemy uchronić się przed wybuchem i pożarem, a także zabezpieczyć na wypadek zatrucia gazem.

Czujnik gazu ziemnego

Zakup urządzeń, które mogą uratować nam życie, także bywa problematyczny. W sprawdzonych sklepach, które specjalizują się w produkcji czy dystrybucji różnego rodzaju urządzeń elektronicznych oferują nam bowiem naprawdę spory wybór. W Ivel.pl możemy zakupić dobry, sprawdzony czujnik gazu, a także systemy monitoringu, kamery AHD i wiele innych urządzeń, w wyborze których z pewnością pomoże nam obsługa sklepu. Sprawdź!

Dlaczego czujnik gazu jest ważny?

Czujnik gazu monitoruje stężenie gazu ziemnego w pomieszczeniu. Dzięki temu możemy kontrolować ewentualne zagrożenie i – w razie problemu – zareagować na czas.

Istnieje wiele powodów ulatniania się gazu. Wady instalacji, brak okresowych kontroli czy niewłaściwe użytkowanie urządzeń gazowych to tylko część z nich. Posiadanie czujnika gazu jest niezwykle istotne, gdyż wymienione przyczyny często są od nas niezależne, dlatego tym trudniej zareagować w sytuacji zagrożenia.

Czym skutkuje brak czujnika gazowego?

W kontakcie z powietrzem gaz ziemny tworzy mieszaniny wybuchowe i palne. Dlatego ulatniający się gaz ziemny stanowi duże zagrożenie. Może bowiem dojść do wybuchu, który – poza zniszczeniami – grozi utratą zdrowia i życia nie tylko mieszkańcom danego mieszkania, ale i sąsiadom.

Ulatniający się gaz ziemny grozi także pożarem, który również zagraża naszemu życiu i zdrowiu. Możemy także bezpośrednio zatruć się samym gazem. Warto wówczas wiedzieć jakie są objawy zatrucia gazem ziemnym. Należą do nich: łzawienie oczu, światłowstręt, pieczenie oczu, kaszel oraz kichanie. Na kolejnych etapach zatrucia dochodzi do tego jeszcze duszności czy piekący ból w klatce piersiowej.

Działanie czujnika gazu od Ivel.pl

Czujnik gazu SafeMi SHG-02 to urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest wykrywanie ulatniającego się w pomieszczeniu gazu ziemnego (LNG, metanu) lub gazu propan butan (LPG). Sprzęt stale monitoruje stężenie gazu w otoczeniu, a w przypadku wykrycia ulatniającego się gazu włącza optyczną i akustyczną sygnalizację alarmową. Alarm załącza się, gdy stężenie gazu spada poniżej wartości progowej aktywującej czujnik. Czujnik gazu posiada układ autodiagnostyczny monitorujący sensor oraz wewnętrzne obwody. W przypadku nieprawidłowej pracy czujnika gazu zapala się żółta dioda LED, która informuje o wykryciu usterki – wiemy wówczas, że coś jest nie tak.

Czujnik gazu jest zasilany z sieci 230V/50Hz i spełnia normy EN50194-1:2009. Ponadto, urządzenie może być montowane w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej -10°C i nie wzrasta powyżej +40°C (okresowo -20°C do +60°C), a wilgotność względna nie przekracza 95%.

Wybuch gazu

Czujnik gazu od Ivel.pl

Czujnik gazu SafeMi SHG-02 to urządzenie, które posiada szereg wartych uwagi cech. Należą do nich:

– zdolność wykrywania zarówno gazu ziemnego, jak i gazu LPG,
– posiadanie sensora katalitycznego o wysokiej czułości oraz sygnalizacji optyczno–akustycznej,
– niezawodność i wysoka stabilność sensora,
– układ kontroli sprawności działania urządzenia,
– prosty sposób montażu i obsługi,
– estetyczne wykonanie, małe wymiary i waga,
– 3-letnia gwarancja oraz 5 lat żywotności.

Warto zainwestować w porządny czujnik gazu. Dzięki temu możemy być pewni, że w sytuacji zagrożenia urządzenie zaalarmuje nas, a my będziemy mogli zareagować na czas. Kto wie, może właśnie teraz taki zakup ocali zdrowie, a nawet życie nasze lub naszych bliskich. Nie zwlekaj!

Podziel się.

o autorze

Zostaw odpowiedź